Hoe zit dat precies?
Je mag in Nederland maximaal 100% van de getaxeerde waarde van een woning financieren met een hypotheek. Als je bijvoorbeeld €400.000 biedt op een woning, maar de taxateur waardeert het huis op €375.000, dan moet je die €25.000 zelf betalen – bovenop de kosten koper. Zeker voor starters kan dat een flinke financiële tegenvaller zijn.
Taxateurs bepalen hun waarde op basis van recente verkoopprijzen van vergelijkbare woningen. In een oververhitte markt bieden veel kopers echter hoger, bijvoorbeeld uit emotie of haast. Daardoor ontstaat er regelmatig een gat tussen de koopsom en de taxatiewaarde.
In 2024 gemiddeld €29.000 extra eigen geld nodig
Frits onderzoekt niet alleen hoe vaak dit gebeurt, maar ook hoeveel geld kopers daardoor gemiddeld extra moeten inleggen. In 2024 ging het om bijna €29.000 – een daling van 13% ten opzichte van 2023, toen dit bedrag gemiddeld op ruim €33.000 lag.
Deze grafiek toont het gemiddelde bedrag dat starters moeten bijleggen uit eigen middelen bij woningtransacties waarbij de koopsom hoger is dan de taxatiewaarde
Uit het onderzoek blijkt ook dat dit risico groter wordt naarmate de huizenprijzen stijgen. Bij een dalende markt gebeurt het juist minder vaak dat de taxatiewaarde onder de koopsom ligt. Nu de woningmarkt zich lijkt te stabiliseren, verwacht Frits dat het aandeel transacties waarbij eigen geld nodig is voorlopig rond de 26% blijft hangen.
Let op bij overbieden
Thomas de Leeuw; oprichter van Frits: “Voor jou is het je droomhuis. Voor de taxateur is het een optelsom van meters en materialen. Wanneer je overbiedt; zorg dat je de financiële ruimte hebt als de taxatie tegenvalt.”
Een slimme manier om risico’s te beperken, is door het juiste bedrag op te nemen in het financieringsvoorbehoud. Stel: een koper biedt €500.000 en beschikt over €30.000 eigen geld. In dat geval kan in het koopcontract worden opgenomen dat de koop onder voorbehoud is van het verkrijgen van een hypotheek van €470.000. Valt de taxatiewaarde lager uit dan €470.000, en komt de financiering daardoor niet rond, dan kan de koper zich beroepen op het voorbehoud – en voorkomt zo een boete van 10% van de koopsom.
Benieuwd naar het volledige onderzoek? Bekijk hier onze Overbiedingsmonitor.